Άνετα η "Grande Signora" τον ΠΑΟΚ 34-25

Η Αναγέννηση Άρτας ήταν χθες η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών κόντρα στον ΠΑΟΚ με 34-25.

Στα άλλα ματς, η Ορμή επικράτησε 25-20 του Παναιτωλικού και η Ν. Ιωνία συνέτριψε 41-13 του Αρίωνα Πτολεμαϊδας.

Η ομάδα της Άρτας επιβλήθηκε άνετα των "νεοφώτιστων" και έμεινε μόνη στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ αντιστεκόταν πολύ καλά στην ποιότητα των παικτριών της Αναγέννησης και τα πάντα έδειχναν ότι η νίκη θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Όμως η «Μεγάλη Κυρία» είχε κέφια και παίζοντας ένα χάντμπολ υψηλού επιπέδου, με γρήγορες αντεπιθέσεις και με εντυπωσιακά γκολ ειδικά στο 2ο ημίχρονο, διέλυσε κυριολεκτικά τον ΠΑΟΚ σ’ αυτό το “ντέρμπι” της αγωνιστικής.

Η ομάδα της πρώην παίκτριας της Αναγέννησης, Γρηγορίας Γκόλια, δεν μπόρεσε να αντιδράσει καν στην επανάληψη, αφού, τόσο η Βάγια Μπαλάφα, αλλά και η Άντα Σκουτέλα έκαναν τρομερό παιχνίδι φιλοδωρώντας από εννέα τέρματα έκαστη τα αντίπαλα δίχτυα!

Η διαφορά στο σκορ πήρε διαστάσεις φθάνοντας στη μέγιστη στο 39΄ με 9 γκολ και συντηρήθηκε με πολύ μικρά σκαμπανεβάσματα μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης του αγώνα. Κανονικά και με την κάρτα του προπονητή κάθισε στον πάγκο της ομάδας ο προπονητής της Σωτήρης Ντάλας που βοήθησε κι αυτός με τον τρόπο του γι’ αυτή τη νίκη.

Πρώτες σκόρερ ήταν οι Μπαλάφα και η Σκουτέλα με 9 τέρματα και ακολούθησαν οι Σκάρα και Γκορντίεβα με 4, Βράτσεβα και Μπρίκα από 3 και η Βέμη με 2.

ΣΚΑΡΑ: Νίκη 4άδας

Η αρχηγός της Αναγέννησης Βάσω Σκάρα σε δήλωσής της στον "Α-ΤΖ" χαρακτήρισε αυτήν την επιτυχία ως την "πιο σημαντική νίκη της Αναγέννησης... Μέχρι την επόμενη !!", όπως χαρακτηριστικά ανέφερε και έκλεισε με την φράση ήταν "Νίκη 4άδας..."

Στο φύλλο αγώνα ο έφορος του ΠΑΟΚ

Ο έφορος της ομάδας του ΠΑΟΚ Δημήτρης Χασεκίδης σε μία από τις φάσεις του αγώνα που οι διαιτητές πήραν λάθος απόφαση, είχε έντονο διάλογο μαζί τους και εκείνοι έγραψαν το συμβάν στο φύλλο αγώνα. Έτσι, ο έφορος του "Δικέφαλου" αναμένεται να δεχθεί... καμπάνα από την Ομοσπονδία.

Παρών Δήμαρχος και Αντιπεριφερειάρχης

Πολύ ευχάριστο γεγονός είναι ότι οι φίλαθλοι άρχισαν να στηρίζουν και πάλι την “Α”, όπως το προηγούμενο Σάββατο στο νικηφόρο ματς με τον Παναιτωλικό, έτσι και χθες, πάνω από 300 άτομα βρέθηκαν στην εξέδρα δίνοντας την δική τους μάχη για την νικηφόρα έκβαση του αγώνα. Παρών στο γήπεδο είχε ο Δήμαρχος Αρταίων Γιάννης Παπαλέξης αλλά και ο Αντιπεριφερειάρχης Κώστας Παππάς.