Η Νέα Ιωνία πήρε το ντέρμπι με την Αναγέννηση Αρτας

Χθες το απόγευμα, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών, ο ΟΦΝ Ιωνίας, παρότι δεν ικανοποίησε με την απόδοση του, επικράτησε 27-25 της Αναγέννησης Άρτας και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

Η γηπεδούχος ομάδα της Νέας Ιωνίας κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά τριών τερμάτων από νωρίς και με ένα ξέσπασμα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ξέφυγε με 6 (14-8).

Στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά φρόντισε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα με την Αναγέννηση απλά να μειώνει στο τέλος. Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες ήταν η Πάπα με δέκα γκολ.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 27-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 6-3, 9-6, 11-8, 14-8 (ημχ.), 17-12, 19-14, 22-16, 25-19, 26-23, 27-25

Ν. ΙΩΝΙΑ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά, Αργυροπούλου, Παπανικολάου 2, Πάπα 10, Σαΐντοβα, Μακρή, Τσάκαλου 4, Χρυσή 1, Διακογιάννη 1, Κοντοστεργίου 2, Σαραντάκου, Χρονοπούλου 2, Στουγιαννίδου 2, Ζηνωνίδου, Ζυγούρα 3

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Γιόνκα Δήμου): Μπαλάφα 3, Σκουτέλλα 6, Καλοϊδή 2, Σμαρδέλη 2, Βέμη 2, Σκάρα 2, Μέγα, Βράτσεβα 5, Δημητρίου 3, Χήτα, Καλασνίκοβα, Καναρά

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 5-7 Πέναλτι: 4/4-4/5 Κόκκινη: 43:53 Καλοϊδή (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο)