Η Αναγέννηση αποκλείσθηκε από τον ΠΑΟΚ

Αντίθετα νίκησε η ομάδα της Βάσως Σκάρα

Ελλειψη ηρεμίας, βιαστικές και επιπόλαιες επιθέσεις, ήταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού της Αναγέννησης που, αν και είχε να κάνει με έναν εξ ίσου κακό -αν όχι χειρότερο- αντίπαλο, "κατάφερε" να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας χάνοντας με 22-23 από τον ΠΑΟΚ χθες στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας.

Η Αναγέννηση ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το τελευταίο 10λεπτο όταν η ομάδα της Θεσ/νίκης με πρωταγωνίστρια την αρτινή Μυρτώ Νούλα κατάφερε να μπει μπροστά με 3 γκολ διαφορά (19-22) πετυχαίνοντας ένα επί μέρους 0-5.

Στα δύο λεπτά που απέμειναν η Μπαλάφα πήρε επάνω της το παιχνίδι, πέτυχε δύο γκολ και ενώ ήταν έτοιμη να πετύχει το τρίτο της που θα έφερνε το παιχνίδι στην παράταση, της ξέφυγε η μπάλα από τα χέρια!

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του  αδικοχαμένου Γιώργου Κρανιώτη  γιου του επί σειρά ετών προέδρου της Αναγέννησης Άρτας με το επιτελείο του ΠΑΟΚ να εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια.

Το σκορ στα 10λεπτα: 6-3, 9-8, 11-9(ημίχρονο), 14-13, 19-18, 22-23. Για την Αναγέννηση τα γκολ πέτυχαν οι: Μπαλάφα 7, Τσιοπάνου 7, Σκουτέλα 4, Στάνκοβιτς 2, Χήτα 2.

Δεν θα γίνει... το "Κράμερ εναντίον Κράμερ"

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Α.Σ.Θ. Πρωτοπόροι -η ομάδα της Βάσως Σκάρα- επικράτησε 27-19 του Μακεδονικού για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Γυναικών και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού. Σημειώνουμε εδώ ότι σε περίπτωση νίκης της Αναγέννησης επί του ΠΑΟΚ, η ομάδα της Βάσως Σκάρα θα αντιμετώπιζε την Αναγέννηση Άρτας...

Τα δεκάλεπτα: 3-4, 5-6, 6-11 (ημχ.), 12-16, 17-21, 19-27

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Σοφία Ιττέ): Ταϊρίδου, Κουζιώρτη, Ιττέ Γ. 5, Ταταρίδου 3, Τσιρνάρη 2, Τσατσανίδου 1, Γιαννοπούλου, Ταζέ 5, Ιωαννίδου 3, Παπαδοπούλου, Ασπιώτη, Τσανασίδου, Πατλαντάνη.

Α.Σ.Θ.ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ (Φωτιάδου- Τάρας): Μιχαηλίδου, Δημητρίου Σ. 10, Καλοιδή 5, Σερταρίδου, Μαυρογένη, Τσόντου, Σκάρα 1, Αναγνωστοπούλου, Ντελή 1, Πετρίδου, Δημητρίου Δ. 4, Μάστακα 5, Παπαδοπούλου, Λάμπρου. Διαιτητές: Τόλιος- Δέλογλου, δίλεπτα: 4-2, πέναλτι: 2/2-3/3.